Tech Celebrates Long-Serving Employees

The Office of Human Resources hosted its Employee Service Awards celebration to honor employees who have worked at Georgia Tech for 10 and 25 years.

The event took place April 6 in the Student Center Ballroom and included special appearances from Buzz and President G.P. "Bud" Peterson.

Employees honored for their years of service were as follows: 

25 Years of Service 

  • Isoke Ambidwile, Library
  • Sonia Elaine Anderson, Career Discovery and Development
  • Mark Borodovsky, Biomedical Engineering
  • LaDonna Bowen-Chavers, History and Sociology
  • Casey Bowens, Library
  • David Bowman, Facilities Management 
  • Martha Susan Bowman, Materials Science and Engineering
  • Jacqueline D. Boyd, Library
  • Anthony Bridges, Athletic Association
  • Katherine Brown, GTRI
  • Sandra Bullock, OIT
  • Lisa Carr, Stamps Health Services
  • Bettina Cothran, Modern Languages
  • Alan Drosky, Athletic Association
  • Sandra Duplessis, Institute Diversity
  • Donna Favors, GTRI
  • Phillip First, Physics
  • James Foley, Interactive Computing
  • Rosario Gerhardt, Materials Science and Engineering
  • Seyed Ghiaasiaan, Mechanical Engineering
  • Beverly Carol Gibson, Controller’s Office
  • Ted H. Heath, GTRI
  • Barbara S. Henry, GTRC
  • Benjamin Kendall, Facilities Management
  • T. A. Brian Kennedy, Physics
  • Senta Runae Knight, Library
  • Cynthia LaGesse, GTRI
  • Daniel Looby, OIT
  • Karen Manning, Library
  • James Martin, Mechanical Engineering
  • Paul Mayne, Civil and Environmental Engineering
  • Leigh McCook, GTRI
  • Shamkant Navathe, Computer Science
  • G. Paul Neitzel, Mechanical Engineering
  • Katherine Norris, Library
  • Judy Parks, GTRI
  • Patricia Rose, GTRI
  • David Schimmel, Electrical and Computer Engineering
  • Phillip Shapira, Public Policy
  • Alexander Shapiro, Industrial and Systems Engineering
  • David John Shook, Modern Languages
  • Arlene Smith, Environmental Health and Safety
  • William Smith, Electrical and Computer Engineering
  • Jeffrey Streator, Mechanical Engineering
  • John Taylor, Institute Communications
  • Jocelyn Thomas, Literature, Media, and Communication
  • John Tone, Ivan Allen College of Liberal Arts
  • Traci Walden-Monroe, Institute for Electronics and Nanotechnology
  • Lenorris Whitfield, Housing
  • Rochelle Williams, Electrical and Computer Engineering
  • Jan Youtie, Enterprise Innovation Institute
  • Xing Xing Yu, Mathematics
  • Cheng Zhu, Biomedical Engineering

 

10 Years of Service

  • Thomas Abelew, Applied Physiology
  • Jesus Acosta, Biomedical Engineering
  • Alicia Adams, GTPD
  • Tristan Al-Haddad, Architecture
  • Julie Alvoid, Controller’s Office
  • Alowou Amouzouvi, Facilities Management
  • Sheri Andino, Air Force ROTC
  • Gloria Andrews, Facilities Management
  • Hattie Antoine, Library
  • Sha’Aqua Asberry, Petit Institute
  • Angela Ayers, Petit Institute
  • David Bader, Computational Science and Engineering
  • Scott Banks, GTRI
  • Yung Bao, Grants and Contracts Accounting
  • Regina Barnett, Undergraduate Admission
  • Kyle Beckman, OIT
  • Scott Berger, GTRI
  • Kenneth Bernard, Center for Advanced Communication Policy
  • Laura Bier, History and Sociology
  • Christian Birk, OIT
  • William Birt, Professional Education
  • Crystal Blackman-Philbert, GTRC
  • Ann Blasick, Scheller College of Business
  • Tarmeakka Booker, Stamps Health Services
  • Tracy Boothe, Civil and Environmental Engineering
  • Benjamin Brackett, GTRI
  • Jay Brandes, Earth and Atmospheric Sciences
  • Kelvin Brockbank, Petit Institute
  • Stanley Broome, Scheller College of Business
  • Phillip Broussard, Microelectronics Research Center
  • Corsheena Brown, GTPD
  • Pamela Buffington, OIT
  • Elicia Burroughs, Human Resources
  • Noel Bussell, Facilities Management
  • Kristen Butler, GTRI
  • Sandra Butler, Facilities Management
  • Jeffrey Carrico, Library
  • Evan Caylor, GTRI
  • Marco Ceccagnoli, Scheller College of Business
  • Kenneth Chaney, GTRI
  • Tiee-Yuh Tammy Chang, Earth and Atmospheric Sciences
  • Henrik Christensen, Interactive Computing
  • Felicia Clark, Housing
  • Jennifer Clark, Public Policy
  • John-Paul Clarke, Aerospace Engineering
  • Kerry Clithero, Facilities Management
  • Douglas Cohen, GTRI
  • Kelly Comfort, Modern Languages
  • Russell Compton, GTRI
  • Damian Cooper, Housing 
  • Nakenya Corker, GTRI
  • Mark Francis Costello, Aerospace Engineering
  • Sheila Cranman, Legal Affairs
  • Raghunath R. Dasari, Chemistry and Biochemistry
  • Kyle Davis, GTRI
  • Michael Davis, Biomedical Engineering
  • Adrienne Devezin, Facilities Management
  • Julie D’huyvetter, Center for 21st Century Universities
  • Yi-Luen Ellen Do, Industrial Design
  • Linda Dougherty, Language Institute
  • Charlie Drummond, CATEA
  • Amy D’Unger, History and Sociology
  • Derrick Dunn, Housing
  • Lynn Durham, President’s Office
  • Mercer Edwards, College of Architecture
  • James Ellis, GTRI
  • James Emery, Scheller College of Business
  • Barbara Ericson, College of Computing
  • John Etnyre, Mathematics
  • Terry Fair, Bursar’s Office
  • Maohong Fan, Civil and Environmental Engineering
  • Lori Federico, Chemical and Biomolecular Engineering
  • Alice Fellabaum, GTRI
  • Robert Felt, Institute Communications
  • Loretta Ferguson, Facilities Management
  • Eric Feron, Aerospace Engineering
  • John Fincannon, Biomedical Engineering
  • Robin Finey, Professional Education
  • Benjamin Flowers, School of Architecture
  • Jarvis Flowers, GTPD
  • Gemma Ford, Student Center
  • Quinae Ford, Facilities Management
  • Jessica Forness, Biology
  • Jason Freeman, Music
  • Don Fullmer, GTRI
  • Lionel Gall, Modern Languages
  • Kathryn Gentilello, Library
  • Jonathan Gibbons, GTPD
  • Andrea Gibson, Physiological Research Lab
  • Sheree Gibson, Housing 
  • Sandra Glass, Facilities Management
  • Rudolph Gleason, Mechanical Engineering
  • John Grayson, College of Computing
  • Deborah Greene, Capital Planning and Space Management
  • Lisa Grovenstein, Institute Communications
  • Maxwell Guberman, Institute Communications
  • Concettina Guerra, Interactive Computing
  • Leslie Hall, Campus Services
  • Robert Hampton, Electrical and Computer Engineering
  • Harold Hanes, Mathematics
  • Mora Hanlon, Alumni Association
  • Robert Harlan, GTRI
  • Diane Heath, Stamps Health Services
  • Jason Heib, Facilities Management
  • Sophia Herbert-Peterson, GTRC
  • Matthew Higgins, Scheller College of Business
  • Catherine Hill, Language Institute
  • Sherry Hill, Industrial and Systems Engineering
  • Troy Hilley, Biology
  • Terrance Hines, Library
  • Jonathan Holmes, GTRI
  • Ayanna Howard, Electrical and Computer Engineering
  • April Howze, GTRI
  • William Huntley, OIT
  • Clayton Hutto, GTRI
  • Bartosz Ilkowski, Biology
  • Daniel Immergluck, School of City and Regional Planning
  • Marquez Isaac, Facilities Management
  • Sheila Isbell, GTRI
  • Gloria Jackson Government and Community Relations
  • Carol Jackson, Grants and Contracts Accounting
  • Marla Jackson, Parking and Transportation Services
  • Stephanie Jackson, International Affairs
  • Badra Jaden, Workforce Strategy
  • Samantha James, Mechanical Engineering
  • Pamela Jenkins, Housing
  • Robert Jordan, Professional Education
  • Renuka Kaipa, GTRI
  • John Kalter, GTRI
  • Sing-Bing Kang, Interactive Computing
  • John Kelley, Psychology
  • Olga Kemenova, GTRI
  • Michael Kenig, Building Construction
  • Aftab Khan, Housing
  • Melanie King, Alumni Association
  • Robert Kistenberg, Applied Physiology
  • Vladimir Koltchinskii, Mathematics
  • Kathrin Koppe, Modern Languages
  • Xi Kuang, Scheller College of Business
  • Matthew LaFoy, Athletic Association
  • Sandra Lake, Georgia Tech Savannah
  • David Landgren, GTRI
  • Rosalyn Law, Earth and Atmospheric Sciences
  • Phu Le, GTRI
  • Jennifer Leavey, College of Sciences
  • AnnaMarie Lee, GTRC
  • Steven Bradford Lee, GTRI
  • Dorothy Mae Lee, Housing
  • Seo Yeon Lee, Scheller College of Business
  • Taneisha Michelle Lee, CEISMC
  • Angelique Lessard, Biology
  • Vielka Lewis, Housing
  • Hong Li, Chemistry and Biochemistry
  • Lisha Li, Library
  • Ali Libah, Facilities Management
  • Joy Lupo, Legal Affairs
  • Francine Lyken, Institute for People and Technology
  • Xiaoli Ma, Electrical and Computer Engineering
  • Paul Manno, OIT
  • Isabel Maravilla, Housing Office
  • Matthew Marcus, Campus Recreation Center
  • James Martino, Mechanical Engineering
  • Scott Maurer, GTRI
  • Dores May, GTRI
  • Alexandra Mazalek, Literature, Media, and Communication
  • Julie McCoy, GTRI
  • John Thomas McElreath, Facilities Management
  • Brian Keith McGreggor, Interactive Computing
  • Shawn McNutt, GTRI
  • Lillie McPhee, Institute Diversity
  • Kevin McVay, OIT
  • Cheryl Megliola, Georgia Tech Foundation
  • Yajun Mei, Industrial and Systems Engineering
  • Zoila Mena, Facilities Management
  • John Michael, Applied Physiology
  • William Miller, GTRI
  • Colleen Mitchell, Petit Institute
  • Fletcher Moore, Institute Communications
  • Cedric Morgan, Facilities
  • Scott Mussak, IRP
  • Philip Daly Myers, OIT
  • Jason Hayes Nadler, GTRI
  • Elizabeth Ndongi, Computer Science
  • Patrick Neely, GTRI
  • Teresa Nelson, Materials Science and Engineering
  • Arkadi Nemirovski, Industrial and Systems Engineering
  • Andrew Newman, Earth and Atmospheric Sciences
  • Jeffrey Nichols, Computational Science and Engineering
  • Claude Nix, Facilities 
  • Vickie Okrzesik, Biomedical Engineering
  • Chaohua Ou, CETL
  • Abdallah Ougazzaden, Electrical and Computer Engineering
  • Adegboyega Oyelere, Chemistry and Biochemistry
  • Fredolin Papuga, OIT
  • Brian Parise, GTRI
  • Haesun Park, Computational Science and Engineering
  • Kendra Parker Chaney, Parking and Transportation Services
  • Nicholas Aaron Payne, GTRI
  • Ruperto Perez, Counseling Center
  • Larry Pettiford, GTPD
  • John Pham, Institute for Electronics and Nanotechnology
  • Deborah Phillips, Building Construction
  • Avis Poole, Scheller College of Business
  • Rex Pulford, OIT
  • Carol Pulliam, Housing
  • Ginny Ray, OIT
  • James Ray, OIT
  • Justine Reilly, Literature, Media, and Communication
  • Melanie Richard, Ivan Allen College of Liberal Arts
  • Colleen Riggle, Student Life
  • Donna Riley, Library
  • Georgia Ringfield, Stamps Health Services
  • William Ritsc, Enterprise Innovation Institute
  • Matthew Ro, Student Life
  • Tisha Roberson, Development
  • Cebrita Roberts, Human Resources
  • Suellen Robertson, Civil and Environmental Engineering
  • Lorrin Robinson, GTRI
  • Roderick Robinson, Institute Communications
  • Wen Ying Ruan, Physics
  • Kiesha Runnells, Stamps Health Services
  • Sony’a Scandrick, Financial Aid
  • Donald Schoner, Institute for People and Technology
  • Shemerra Searcy, Library
  • Nicoleta Serban, Industrial and Systems Engineering
  • Iye Sheriff, Facilities Management
  • Edna Shipp, Language Institute
  • Meisha Shofner, Materials Science and Engineering
  • Sandra Simpson, Strategic Consulting
  • Jeffrey Skolnick, Biology
  • Palla Regina Smith, GTRI
  • Jake Soper, Chemistry and Biochemistry
  • Dawn Southern, GTRI
  • Steven Stacey, Facilities Management
  • Kelly Stevens, GTRI
  • Ravi Subramanian, Scheller College of Business
  • Raji Sundararajan, Chemical and Biomolecular Engineering
  • Gean Taylor, GTPD
  • Robert Thomas, Scheller College of Business
  • Valerie Thomas, Industrial and Systems Engineering
  • Tasha Torrence, Electrical and Computer Engineering
  • Felicia Trezza, Student Success Center
  • Rebekah Trout, Aerospace Engineering
  • Paul Voss, Electrical and Computer Engineering
  • Candy Walcott, GTPD
  • Joshua Walker, GTRI
  • Brenda Wallace, Stamps Health Services
  • Christopher Wallace, Logistics
  • Gordon Warren, Applied Physiology
  • Hilarie Warren, GTRI
  • Tiffany Watson, Legal Affairs
  • Theresa Ann Wenzel, Athletic Association
  • Stephen Donel White, GTPD
  • William Joseph Williams, Georgia Tech Foundation
  • Mary Willingham, Enterprise Innovation Institute
  • Sandra Ann Wilson, Psychology
  • Tawanna Wilson, Student Life
  • Elizabeth Ann Winter, Library
  • Jennifer Wooley, Professional Education
  • Gary Wayne Wright, Post Office
  • Jie Xu, GTRI
  • David Yocum, School of Architecture
  • Jeremiah Young, Facilities Management
  • Chongchun Zeng, Mathematics
  • Hongyi Zhou, Biology
  • Ting Zhu, Mechanical Engineering

 

Related Media

Click on image(s) to view larger version(s)

  • Employee Service Awards

  • Employee Service Awards

For More Information Contact

Kristen Bailey
Institute Communications